Ubytování, penziony, hotely v české republice. Turistický průvodce.  

Česká republika – turistické informace

V zemi se nachází množství dochovaných historických objektů. Většina z nich je veřejně přístupná. Zachovalá a pečlivě opravená jsou mnohá městská historická centra, z nichž např. celá historická jádra Prahy, Českého Krumlova, Telče a Kutné Hory jsou zařazena do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Fotografie: Zvlněná krajina ČR, Kralický Sněžník | Autor: Marek Stránský

Mírně zvlněná krajina, roviny a horská pásma v příhraničních oblastech mohou svým hostům nabídnout klid, odpočinek a radost z letních i zimních sportů. Národní parky Krkonoše, Šumava a Podyjí chrání vzácné rostlinné a živočišné druhy. V České republice se nachází přes 1 200 chráněných oblastí a přírodních míst, jež zaujímají více než 10 procent rozlohy jejího území. Přírodní dispozice ČR – 20 000 rybníků a jezer a více než 40 vodních nádrží – skýtají mnoho příležitostí pro sportovní turistiku a lov ryb. Třetinu země tvoří hornatý kraj plný krásných lesů a luk, jenž zve hosty k pobytu na rodinné farmy v rámci agroturistiky, která se postupně stává nedílnou součástí českého cestovního ruchu.

Fotografie: Satelitní mapa ČR | Autor: NASA

Vhodné geologické podmínky způsobují, že se na území České republiky vyskytuje velké množství minerálních pramenů, které jsou již přes dvě stě let využívány k léčebným účelům. Lázeňství má v Čechách dlouholetou tradici. 36 lázeňských míst je rozeseto po celé republice. Největší a nejstarší lázně leží v západních Čechách v takzvaném západočeském trojúhelníku spojujícím Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Většina lázeňských měst se rozprostírá v nádherných přírodních lokalitách. Samozřejmostí je vysoká úroveň služeb.

Za návštěvu stojí mnohá historická města České republiky. Mezi nejkrásnější patří již zmíněný Český Krumlov, jenž je zachován jako typické středověké město, nebo Telč s renesančním zámkem a unikátní architekturou trojúhelníkového náměstí. Vedle Kutné Hory, Prachatic, Olomouce či Kroměříže bývá předmětem obdivu i jedno z nejstarších měst ležící na území západních Čech, starobylý Cheb. Stejnou pozornost si zaslouží i České Budějovice, Jindřichův Hradec, Třeboň nebo Tábor v jižních Čechách, Domažlice a Loket na západě či Litoměřice na severu Čech. Vyhledávaným turistickým cílem v Českém ráji je Jičín.

Fotografie: Města ČR: Zleva doprava, shora dolů: Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc | Autoři fotografií: Stefan Bauer, Marzper, SPŠCHaG Ostrava, Marek Prokop, Thalion77, Dominik Tefert.

Neméně atraktivní jsou pro návštěvníky muzea lidové architektury (skanzeny), kterých je po České republice bezpočet. Rožnov pod Radhoštěm, malé městečko na severní Moravě, se pyšní největším a nejstarším muzeem v přírodě ve střední Evropě, které se zaměřuje na regionální lidovou architekturu 17. – 19. století. Skanzeny Vysočina, ve Strážnici, v Holašovicích (UNESCO) nebo lidové baroko v jižních Čechách představují jen několik příkladů z velkého množství zachovalé a udržované lidové architektury, která návštěvníkům přibližuje životní styl našich předků.

Typickými, již po staletí světově uznávanými českými výrobky jsou dekorativní sklo, porcelán a skleněná bižuterie. Prohlídka firem, které tyto výrobky produkují, s ukázkami jejich výroby je pro návštěvníky vždy zajímavým zpestřením.

Výroba porcelánu v České republice má dlouhou tradici a podobně jako české sklo i český porcelán má v zahraničí dobré jméno. Vyváží se do všech světadílů, milují ho Japonci, Korejci i Američané.Ve světě nejznámějším českým porcelánem je především porcelán s cibulovým vzorem a růžový porcelán.

Fotografie: Porcelán, tzv. "Cibulák"| Autor: Ludek

Porcelán s cibulovým vzorem, lidově nazývaný „cibulák“, se v českých zemích vyrábí od roku 1885. Stal se symbolem křehké krásy, symbolem spojení užitečnosti a potěšení ducha, symbolem jedinečnosti a světovosti. Jeho název je odvozen od použitého dekoru, který vychází ze stylizovaných rostlinných motivů na pozadí východoasijské filozofie, je však přizpůsoben evropskému stylu a pojetí. Vžité pojmenování „cibulový vzor“ má původ v mylné interpretaci jednoho z motivů dekoru, a sice zobrazení granátového jablka, které tvarem vzdáleně připomíná cibuli. Porcelán s cibulovým vzorem dnes v České republice vyrábí několik firem, ale jen cibulový porcelán vyráběný v porcelánce Český porcelán a. s. Dubí je považován za pravý.

Vyhlášeným českým porcelánem je také tzv. růžový porcelán. Je to exkluzivní porcelán, určený pro náročné zákazníky, používaný většinou při slavnostních příležitostech. Velká část světové produkce růžového porcelánu se vyrábí právě v České republice. Je vyráběn ručně, dekorován květinovými dekory a zlacený 24karátovým zlatem. Vyrábí se z něj jak dekorativní předměty, tak užitkové soupravy. Růžový porcelán se vyrábí již od roku 1811 v původní manufaktuře v Chodově u Karlových Varů a na rozdíl od jiných výrobců není růžová barva vytvořena růžovou glazurou na bílém porcelánovém podkladu, ale obarvena na růžovo byla již porcelánová hmota, kterou pak překrývá průhledná glazura. Výroba růžového porcelánu vyžaduje nejen umělecké cítění, ale především dokonalé zvládnutí techniky výroby a dekorace tohoto výjimečného porcelánu.

Vedle zajímavých turistických cílů, kulturních a sportovních zážitků je v České republice k dispozici dostatečné množství ubytovacích kapacit všech kategorií. V úplném seznamu nabídky nesmí chybět ani kvalitní kongresová a konferenční centra.


- INZERCE -
Ubytování Janské Lázně

Online kamera Krkonoše

Aktuální počasí: Krkonoše, Černá hora, Janské Lázně

Aktuální počasí: Krkonoše, Černá hora, Janské Lázně. Zobrazit větší foto.

Kde si na dovoelené odpočinete nejvic?

Předpověď počasí

Počasí Praha 1 - Slunečno.cz